ZASADY

Hokej podwodny

(ang. underwater hockey albo octopush) jest nie kontaktowym sportem rozgrywanym w basenie o głębokości 2-3 metrów. Jest to dyscyplina młoda i powstała zupełnie przypadkiem. Wynaleziona została w 1954 r. na potrzeby ćwiczeń płetwonurków podczas przerw zimowych aby utrzymać formę poza zespołem letnim. Hokej podwodny uprawia się w 10-ciu krajach a jego popularność wciąż rośnie. Rozgrywane są mistrzostwa regionalne, krajowe a także świata.

Podczas pierwszego starcia na przeciw siebie ustawiają dwie drużyny 6-cio osobowe po obu krawędziach basenu i na znak sędziego nurkują do wody. Półtorej kilogramowy ołowiany krążek ustawiony jest na środku dna basenu. Krążek przejąć można tylko za pomocą 35 cm kijka i należy wbić go do 3 metrowej bramki przeciwnika. Runda kończy się wraz z wbiciem krążka - trwają one z reguły od kilkunastu sekund do 1-2 minut. Gra się dwa mecze, każdy z nich trwa 15 minut.