ZASADY

Hokej podwodny

(ang. underwater hockey albo octopush) jest nie kontaktowym sportem rozgrywanym w basenie o g┼é─Öboko┼Ťci 2-3 metr├│w. Jest to dyscyplina m┼éoda i powsta┼éa zupe┼énie przypadkiem. Wynaleziona zosta┼éa w 1954 r. na potrzeby ─çwicze┼ä p┼éetwonurk├│w podczas przerw zimowych aby utrzyma─ç form─Ö poza zespo┼éem letnim. Hokej podwodny uprawia si─Ö w 10-ciu krajach a jego popularno┼Ť─ç wci─ů┼╝ ro┼Ťnie. Rozgrywane s─ů mistrzostwa regionalne, krajowe a tak┼╝e ┼Ťwiata.

Podczas pierwszego starcia na przeciw siebie ustawiaj─ů dwie dru┼╝yny 6-cio osobowe po obu kraw─Ödziach basenu i na znak s─Ödziego nurkuj─ů do wody. P├│┼étorej kilogramowy o┼éowiany kr─ů┼╝ek ustawiony jest na ┼Ťrodku dna basenu. Kr─ů┼╝ek przej─ů─ç mo┼╝na tylko za pomoc─ů 35 cm kijka i nale┼╝y wbi─ç go do 3 metrowej bramki przeciwnika. Runda ko┼äczy si─Ö wraz z wbiciem kr─ů┼╝ka - trwaj─ů one z regu┼éy od kilkunastu sekund do 1-2 minut. Gra si─Ö dwa mecze, ka┼╝dy z nich trwa 15 minut.